TXM-433-LR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TXM-433-LR
Category : RF and Wireless RF Transmitters
Antenna Connector : Castellation
Package / Case : 8-SMD Module
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Memory Size : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Current - Transmitting : 8.5mA
Applications : Home/Industrial Automation, Lighting, Remote Control, RKE, Security
Modulation or Protocol : ASK, OOK
Package : Tube
Data Rate (Max) : 10kbps
Product Status : Active
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Data Interface : Serial
Series : LR
Supplier Device Package : Module
Mfr : Linx Technologies Inc.
Frequency : 433MHz
Voltage - Supply : 2.1V ~ 3.6V
Power - Output : -4dBm ~ 4dBm
Base Product Number : TXM-433
Description : RF TX IC ASK/OOK 433MHZ 8SMD MOD
Contact Now
RF Transmitter ASK, OOK 433MHz -4dBm ~ 4dBm 10kbps Castellation Antenna 8-SMD Module