SV8012DTP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SV8012DTP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 1 mA
Series : SVxx12xx
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Voltage - Off State : 800 V
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 mA
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Base Product Number : SV8012
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 144A
Description : HT SCR 800V 12A TO252
Contact Now
SCR 800 V 12 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252, (D-Pak)